Hidrojen Bombası

Hidrojen Bombası

Hidrojen bombası temeli füzyon tepkimesine dayalı bombadır. Hidrojen bombasının ne olduğunu tam anlayabilmek için ilk önce “füzyon tepkimesi” ni öğrenmemiz gerekir.

Füzyon Tepkimesi

Nükleer tepkime olan füzyon enerjisi iki hafif atomun yüksek enerji ile kaynaşması ve bu kaynaşma sonucu ortaya yüksek enerji çıkmasıdır. Füzyon tepkimesinin en büyük örneği gezegenimizi ısıtan güneştir. Güneşimizde gerçekleşen tepkime kabaca şu şekildedir;

08_rad22

Burada önemli olan nokta füzyon tepkimesi için büyük bir enerji gerekmektedir. Güneş kendi sıcaklığı sayesinde bu enerjiyi karşılamaktadır ve güneşin büyük kısmını oluşturan hidrojen kaynaşarak helyuma dönüşmektedir. Bu sayede ortaya çıkan fotonlar , X ışınları dünyamıza kadar gelmektedir.

Hidrojen bombasına geri dönecek olursak gereken enerji nasıl karşılanıcak? Bu sorunun ilginç bir çözümü var. Bir füzyon bombasını patlatmak için içerisine bir fisyon bombası koymak…

Fisyon Tepkimesi

Kütlesi çok büyük olan bir elementin atom çekirdeğinin parçalanarak iki küçük elemente dönüşürken enerji çıkarmasına fisyon nükleer enerjisi denir. Dünyanın bir çok yerinde kullanılan nükleer enerji santrallerinde yapılan işlem fisyon tepkimesidir.  Genel olarak yüksek kütle numaralı Uranyum kullanılır ve ürün olarak Baryum ve Kripton açığa çıkar. Ayrıca büyük miktarda ısı ve radyoaktif enerji açığa çıkar. FZ3_formul

Atom bombası bir fisyon tepkimesi örneğidir.

 

332px-Teller-Ulam_device_3D(tr).svg

 

Hidrojen bombası o zaman içerisinde bir atom bombası olan hijrojen ile zenginleştirilmiş bir bombadır. Önce atom bombası patlayacak füzyon için gerekli enerjiyi sağlayacak , Hidrojen atomları bu ısı ile birbirine kaynaşarak Helyum atomlarını ve beraberinde çok büyük bir enerjiyi oluşturarak atom bombasından 1000 kat daha fazla hasar vericektir.

 

Tarihçe

ABD, 1952’de atom bombasından çok daha etkili ve yıkıcı bir silah olan hidrojen bombasını geliştirdi. İlk hidrojen bombası 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atılarak ABD tarafından denenmiştir. Atılan bomba Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücündedir.

Sovyetler 30 Ekim 1961 tarihinde, saatler Greenwich saati ile 8:30’u gösterirken Novaya Zemlya’da Tsar Bomba lakaplı 57 megatonluk bir hidrojen bombası denemesinde bulunmuştur. Bu bomba Hiroşima’ya atılan atom bombasından yaklaşık 3.800 kat daha güçlüdür. Oluşturduğu alev topu 965 km (599.624 mil) öteden gözlenebilmiştir.

 

kuzey-kore-hidrojen-bombasi-denedi-06012016-143617

Share Button

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube