”NanoTeknoloji”,CERN , Kuark ,Atom altı parçacıklar; Karadelikler ve Kuantum

Bilimsel araştırmalar bu güne kadar yapılmış en olağan üstü icatlara en olağan üstü bilgilere ulaşmamızı sağladı. Bu araştırlmalar hep bizi yeni bir bilinmeze yeni bir soruya yöneltti. Peki şimdi asıl sorularımızdan birine gelelim ”Evren Nasıl Oluştu?” . Ya varılan son nokta ”NanoTeknoloji”… CERN , Kuark ,Atom altı parçacıklar; Karadelikler ve Kuantum Kanunları bunların hepsi farklı ama bir amaç için yorumlandığında kullanılabilen en önemli faktörlerdir.

Öncelikle Cern deki ”Büyük Hadron Çarıştırıcısı (LHC)” hakkında konuşmak istiyorum. Hadron çarpıştırıcısının amacı olabildiğince veri elde ederek bilinmeze ulaşmak. Yani başlangıca evrenin yaratılışına ulaşmak. Peki nasıl çalışıyor kısaca açıklayalım… Bir tanecik incelendiğinde mercekten başlanarak büyütülmeye başlandığı ve şuanla labaratuarlarda kullandığımız ışık mikroskoplarına, elektrik mikroskoplarına dönüştü. Sadece bununla mı sınırlı kaldı? Şuanda ulaştığımız nokta CERN deki en büyük büyütec.. CERN şu anda insanlığın en küçüklere açılan gözü. LHC deki çarpışmalardan çıkan yüksek enerjili parçacıkları gözlemleyerek, bize kainatın yapısına katkıda bulunan fizik kuralları hakkında bilgi verecek.

Küçük parçacık denldiğinde akla ilk gelen atom altı parçacıklar Leptonlar ve Kuarklardır. Lepton ve Kuarklar ; Şuandaki bilgilerimize göre en temel parçacıklardır. Yani kendlerinin oluşturan, başka parçacıklardan yapılmamışlardır. Kuarklara ve atom altına girmişken nano teknoloji ve kuantum kanunu beraberinde gelir. İşte Nano Teknoloji ;
Nano Teknoloji ; Maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimidir. Genel olarak 100 nm ve daha küçük boyutta malzeme ve aygıt geliştirmekle ilgilidir. 1 nm, metrenin milyarda biridir.

 

 

Kuantum ; Kuantum mekaniğinin temelleri 20. yüzyılın ilk yarısında Max Planck, Albert Einstein, Niels Bohr, Werner Heisenberg, Erwin Schrödinger, Max Born, John von Neumann, Paul Dirac, Wolfgang Pauli gibi bilim adamlarınca atılmıştır. Belirsizlik ilkesi, anti madde, Planck sabiti, kara cisim ışınımı, dalga kuramı, alan teorileri gibi kavram ve kuramlar bu alanda geliştirilmiş ve klasik fiziğin sarsılmasına ve değiştirilmesine sebep olmuştur.

Bu tanımı vikipedi den aldım ama bence anlatılamış. Kuantımu anlamanın en güzel ve en sade yolu bulunuşunun deneyinin incelenmesi izlenmesidir. Aşagıda vereceğim videoda kuantumun neden nasıl çıktıgını anlayacaksınız…

 

Bu videoda kuantum acapliğinin başlangıcını göreceksiniz peki ya sonrası bu ilk bulunması ise MATAMATİKSEL olarak bu nasıl ifade edilebilirdi? Gerçek hayatta kuantum nerde nasıl karşımıza nasıl çıkıyordu? Ne yapıyordu? Etkisi neydi? Tüm bu soruların yanıtı ise baka soruları beraberinde getirecek miydi? İşte bunlar için size bir ikinci videoyu embedledim. Dolanıklık Kanunu;;;;

 

 

Bu videoyu izlediğinizde maddeye bakış açınız bile değişebilir…
Sonuç olarak madde dediğimiz şey atomların nanoteknolojik düzeyde polimerleşmesiyle oluşmuşdur. Tarihte yüzlerce yıl kütle ve enerji farklı kavramlar olarak tanıtılmıştır. Fakat Albert Einstein E=m.c’2 kuramı ile enerji ile kütle arasındaki bagıntıı oluşturdu. Bu bagıntıya göre Enerji kütlenin ışık hızının karesiyle çarpımına eşitti. Yani kütle enerjiye dönüştürülebilirdi. Veee beklenen şey Uranyumun bozunarak ortama eneji vermesini sağlayan yani kısaca ATOM BOMBASI ile bu teorem kanıtlanmış oldu.

Aslında anlatmak istediğim şey sadece şu; Çevremizde gördüğümüz maddeler hücresel düzeyde farklılık gösterirken atomsal olarak hepsi atomdur ama elementerin elektron e kütlelerinin farklı olması onları farklı kılar. Başlangıçta yani evrenin başlangıcında ilk element Hidrojen idi evrenin genişleyip büyümesi ile ileri düzey yüksek elektronlü elementler oluştu. Ama daha derine indiğimizde kuarklar atomların en temel parçalarının aynı olduğu gözükmekte. Ama diziliş ve sıralanış bunlar arasındaki farkları oluşturmaktadır.

Şunu da söylemeliyim ki Cern deki deneyi yan etkisi olarak karadeliklerin oluşacağı iddea ediliyor. Fakat bu bir kavram yanılsaması kara delik bir yıldız çöküğüdür ama CERN de çıkabilecek karadelik makro karadelik mi mikro karadelik mi ? Mikro karadelik imkansız bir şey olmasına rağmen olasılıklar arasında bulunuyor. Ancak bu kara delik yaşayabilecek kadar ömrü olmuyor.

Emeğe Saygı. Okuduğunuz için Teşekkürler…

Share Button

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube